Opava a Třinec
735 908 205
info@erazim.cz

Veronika Morongová

svobodná demokratická škola

Veronika Morongová

Kdo jsem

Především se cítím být ženou a také maminkou pěti dětí, čtyři z nich jsou ve škole nebo školce Erazim (od září 2021). Jsem také skautka – skautská vedoucí, vodačka, nyní neaktivní. Většinu času mi bere škola Erazim, ale mám v plánu se zase k činnosti vrátit. Ráda se toulám přírodou, ale nezatracuju ani technologie. Díky dětem pronikám do světa Minecraftu, Robloxu, Fortnitu, Among Us, GTA, Brawl Stars, … Nutno podotknout, že všechny tyhle hry hraju žalostně, ale spolu s dětmi si je užívám.

Co v Erazimu dělám

Ráda bych řekla, že když jsou prázdniny, tak nic. Co by tak učitelka dělala o prázdninách, že? Téměř celý čas od června do srpna 2021 jsem s manželem a dětmi strávila ve škole. Budovali jsme školku, výdejnu a další věci. Trochu déjà vu z minulého roku, kdy jsem pomáhala spolu s dalšími vybudovat školu. Tehdy to bylo náročnější – kromě stavby se utvářela i komunita a ujasňovaly společné myšlenky a podoba školy. V říjnu 2020 jsem si dovolila porodit dítko a na chvíli se stáhnout. Od pololetí jsem vedla lekce zaměřené na historii, informační a finanční gramotnost, dramatickou výchovu, bezpečnost na internetu, filozofii, rétoriku, argumentaci…

Proč chci pro Erazim pracovat

Erazim je velká škola i pro mě. Učí mě dětem naslouchat a potlačit své ego. Neříkám, že to jde vždycky hladce. Od některých utkvělých představ je těžké se oprostit, ale máme skvělý tým učitelů a vzájemně si v tom pomáháme. To je dalším důvodem, proč je v Erazimu skvělé pracovat. Každý jsme úplně jiný, ale vzájemně se respektujeme a pracujeme tak v přátelském prostředí. Věřím, že práce, kterou odvádíme, má smysl a děti se nestanou kývajícími ovcemi.

Až budou děti mít možnost opravdu převzít za svůj život zodpovědnost, nebudou se toho bát a budou připraveny na budoucnost, ať už bude jakákoliv. Ono to zní asi dost růžově a sluníčkově. Ale je tu i realita, že vám na lekci nepřijde žádné dítko. Zahodit tu práci a přípravu bývá občas dost náročné, není lehké podívat se do zrcadla a překopat svůj přístup. Tak jako se u nás učí děti, tak stejné možnosti mají i učitelé.

Co mám profesně za sebou

Díky tomu, že jsem se dlouhou dobu věnovala rodině a u toho skautům, nemám tak pestré sívíčko jako většina mých vrstevníků.

Můžu se pochlubit 15 lety zkušeností s vedením dětského kolektivu v Junáku. Působila jsem jako vedoucí oddílu, lektorka akreditovaných kurzů první pomoci pro dospělé a dospívající a lektorka vodáckých aktivit pro děti. Odvedla jsem řadu stanových a příměstských táborů coby hlavní vedoucí. Poslední dva roky jsem pracovala v hnutí Otevřeno, kde jsem byla manažerkou aktivit pro studenty a organizátorkou velkého online edukačního festivalu – Noc vzdělávání.

Od února 2021 pracuji jako učitelka v Erazimu. V září 2021 se těším na rozjezd touzapa. Na závěr snad jen, že je pro mě důležité se neustále rozvíjet a vzdělávat. Využívám k tomu různé kurzy i literaturu. Erazim mě v tomto maximálně podporuje.